Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 

 

Artykuły

Ograniczenie pracy działów Szpitala

SZANOWNY PACJENCIE !

Informujemy, że ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną, w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, szpital podjął następujące działania mające na celu minimalizację ryzyka infekcji:

 1. Pacjent
  • poradni specjalistycznych,
  • zgłaszający się do planowego przyjęcia do oddziału szpitalnego,
  • zgłaszający się w celu wykonania badań przez Zakład Diagnostyki Obrazowej,
  zostaje poddany wstępnej weryfikacji (badanie temperatury). W przypadkach, kiedy nie jest to bezwzględnie konieczne prosimy o nieprzychodzenie z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są rodzice z nieletnimi dziećmi oraz opiekunowie osób wymagających tej opieki bezwzględnie).
 2. Pacjenci zgłaszający się na badania diagnostyczne w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej wchodzą wejściem głównym obok pracowni rtg ambulatoryjnej. Skierowania na badania TK i MR – do ustalenia terminu – mogą zostać oddane w śluzie znajdującej się za wejściem głównym – proszę koniecznie na skierowaniu umieścić aktualny numer telefonu, tak aby nasi pracownicy mogli się z państwem skontaktować i podać termin badania. Po wyniki badań diagnostycznych proszę w miarę możliwości zgłaszać się po godzinie 14.00 – do rejestracji głównej Zakładu Diagnostyki Obrazowej.
 3. Wszystkie przyjęcia planowe do oddziałów szpitalnych są ograniczone procedurami zapewniającymi bezpieczeństwo w stanie epidemii.
 4. Wprowadza się zakaz odwiedzin pacjentów hospitalizowanych.
 5. Praca w Poradni Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej Dorosłych, Poradnia Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej Dzieci i Młodzieży oraz Poradni Rehabilitacyjnej będzie dostosowana do obowiązujących reżimów epidemiologicznych – w przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny: 32 39–34–258 lub 32 39–34–259.
 6. Ze względu na ograniczenie pracy Poradni Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej istnieje możliwość uzyskania teleporady: porady będą udzielane od poniedziałku do piątku po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym terminu pod numerami telefonów gabinetów:
  • Gabinet nr 1 tel. 32 39-34-101
  • Gabinet nr 2 tel. 32 39-34-102
  • Gabinet nr 3 tel. 32 39-34-103
  • Gabinet nr 4 tel. 32 39-34-104
  • Gabinet nr 5 tel. 32 39-34-105
  • Gabinet nr 6 tel. 32 39-34-106
  • Gabinet nr 7 tel. 32 39-34-107

 

Informacja o aktualnej sytuacji będzie na bieżąco umieszczana na stronie internetowej Szpitala.

Koronawirus a prawa pacjenta

Pacjencie, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa oraz Twoimi prawami i obowiązkami, które odnoszą się i są zalecane w obecnej sytuacji: Poradnik "Koronawirus a prawa pacjenta"

Podziękowania dla Polskiej Grupy Górniczej S.A.

baner PGG

Na podstawie podpisanej umowy darowizny Szpital wzbogacił się o kamerę termowizyjną, która w szybki sposób pozwoli na identyfikację pacjentów zgłaszających się z podwyższoną temperaturą ciała, co w obecnym czasie "walki" z pandemią koronawirusa jest bardzo istotne.


Dyrekcja i pracownicy Szpitala przekazują podziękowania za dostarczony sprzęt Zarządowi Polskiej Grupy Górnicze
j S.A.

Podziękowania dla ludzi dobrej woli

Szanowni Państwo,  drodzy Przyjaciele „piekarskiej urazówki”!

Dyrekcja oraz wszyscy pracownicy Samodzielnego  Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich pragniemy wyrazić naszą ogromną wdzięczność  i złożyć podziękowania na ręce wszystkich, którzy wsparli nas w jakże trudnym czasie epidemii koronawirusa.

Nieustannie spotykamy się z wyrazami solidarności, ludzkiej życzliwości i chęcią pomocy płynącą ze strony wolontariuszy dostarczających nam sprzęt ochrony osobistej oraz właścicieli i pracowników branży gastronomicznej. Dziękujemy, za każdą maseczkę, przyłbicę a także gorące posiłki, które z takim zaangażowaniem dostarczacie do naszego Szpitala.

Dziękujemy za ciepłe słowa wsparcia, płynące od wielu osób. Dają nam one motywację do dalszej pracy i utwierdzają nas w przekonaniu, że praca jaką wykonują wszyscy lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, diagności laboratoryjni, pracownicy utrzymujący czystość oraz pozostały personel Samodzielnego  Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich jest ważna i dostrzegana przez społeczeństwo.

Do naszych darczyńców dołączyli:

- Zarząd Nexteer Automotive Poland Sp. z o.o.

- Fundacja WOŚP

- Cadvision Panova Gliwice,

- GEKOPLAST S.A. Krupski Młyn,

- kibice Górnika Zabrze z grupy Torcida Piekary,

- Suport sp. z o.o. sp. k. Katowice,

- Agnieszka Skotarek - Radna Miasta Piekary Śląskie wraz z grupą "Piekary Śląskie Mieszkańcy",

- Społeczna Piekarska Inicjatywa,

- Piekarnia Inicjatyw,

- Pracownicy APELT Polska sp. z o.o. Piekary Śląskie,

- Voigt Centrala Zabrze,

- Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji wraz z Zarządem Terenowym NSZZP w Piekarach Śl.,

- Pizzeria Monte Carlo w Piekarach Śląskiech,

- Lunch-Bar w Piekarach Śląskich.

 

Podziękowania dla Fundacji Paraplegii im. Dr Janusza Daaba oraz Fundacji Ochrony Zdrowia z Dąbrowy Górniczej za wsparcie otrzymane w 2019 roku.

Dyrekcja i pracownicy Szpital dziękują Fundacji Paraplegii im. Dr Janusza Daaba oraz Fundacji Ochrony Zdrowia z Dąbrowy Górniczej za otrzymane w roku 2019 wsparcie.

Fundacja Paraplegii im. Dr Janusza Daaba przekazała Szpitalowi materiały i sprzęt medyczny oraz środki pieniężne na realizację celów statutowych Szpitala (ochronę i promocję zdrowia) o wartości 70.167,36 zł.

Fundacja Ochrony Zdrowia z Dąbrowy Górniczej przekazała środki pieniężne w kwocie 15.000,00 zł. na realizację celów statutowych Szpitala (ochronę i promocję zdrowia), w szczególności na zakup narzędzi chirurgicznych.

Podziękowania dla Zakładu Krawieckiego Mariola

Dyrekcja i Pracownicy składają serdeczne podziękowanie właścicielowi Zakładu Krawieckiego Mariola za bezpłatne przekazanie tkaniny bawełnianej z przeznaczeniem do uszycia maseczek ochronnych dla pracowników Szpitala. Maseczki zostaną uszyte przez pracowników szwalni szpitalnej.

Serdecznie dziękujemy.

Bogdan Koczy - Dyrektor Szpitala

Podziel się z nami 1%

procent 2020

Zapraszamy do bezpłatnego oznaczenia TSH , badanie przesiewowe w kierunku schorzeń tarczycy.

TSH to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Oznaczenie poziomu tyreotropiny we krwi zleca się przy podejrzeniach niedoczynności lub nadczynności tarczycy.
Wykonujemy oznaczenie TSH w następujących celach:
1. podejrzenie zaburzeń funkcji tarczycy,
2. zaburzenia rytmu serca (uczucie kołatania, nierównego bicia serca),
3. zmniejszenie masy ciała mimo dobrego apetytu,
4. niepokój,
5. pobudzenie, podenerwowanie,
6.  obrzęki
7. zwiększenie masy ciała,
8. osłabienie,
9. zmiany skórne,
10. rozdwajanie się paznokci i włosów,
11. monitorowanie terapii hormonami tarczycy,
12. diagnostyka niepłodności u kobiet.
13. Każdorazowo na zlecenie lekarskie.

badanie przesiewowe tarczyca

Przygotowanie do badania TSH:
Przed przystąpieniem do badania TSH pacjent musi być na czczo co najmniej 8 godzin,badanie w godzinach do godz. 10.00 ze względu na rytm dobowy parametru.
Przebieg badania: Badanie TSH polega na jednorazowym pobraniu krwi z żyły łokciowej w ośrodku laboratoryjnym.

 badanie przesiewowe tarczyca plakat

Międzynarodowa Kampania "Nursing Now" Polska

Ministerstwo Zdrowia - Departament Pielęgniarek i Położnych uprzejmie informuje, że 5 lutego 2020 roku w Ministerstwie Zdrowia uroczyście zainaugurowano Międzynarodową Kampanię "Nursing Now” Polska. 200 lat temu urodziła się wybitna reformatorka współczesnego pielęgniarstwa Florence Nightingale, w związku z tym Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła rok 2020 Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki i Położnej. Celem kampanii jest przede wszystkim podniesienie prestiżu zawodu pielęgniarki, położnej oraz pokazanie roli i znaczenia tych zawodów w systemie ochrony zdrowia a także uhonorowanie wkładu tych grup zawodowych w zdrowie społeczeństwa w Polsce i na świecie. Kampania ma pokazać młodym ludziom, że jest to zawód dający duże możliwości i szanse samorealizacji, który warto wybrać.

W zakresie oczekiwań i proponowanych rozwiązań prowadzenia Kampanii, Departament Pielęgniarek i Położnych stale współpracuje z samorządem zawodowym pielęgniarek i położnych, Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych, Polskim Towarzystwem Pielęgniarskim, Polskim Towarzystwem Położnych oraz innymi organizacjami działającymi na rzecz środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych.

Film z Inauguracji w Ministerstwie Zdrowia Międzynarodowej Kampanii "Nursing now" Polska:

https://youtu.be/SVOHo_Q_ElE

https://pl-pl.facebook.com/135889759813803/videos/212723106612912/

Szkolenia z zakresu systemu zarządzania jakością w MDL dla diagnostów laboratoryjnych

Informacja na temat szkoleń z zakresu systemu zarządzania jakością w MDL, organizowanych dla diagnostów laboratoryjnych.

Prowadzący szkolenie: mgr Dorota Skubała, specjalista mikrobiologii medycznej, Asystent ds SZJ w MLD(certyfikat PCBC), Pełnomocnik i auditor wewnętrzny ISO 9001:2015.

 Planowany harmonogram szkoleń:

1. szkolenie podstawowe (5 h) Tytuł: "Zarządzanie jakością w MLD-wprowadzenie"

Termin szkolenia: 10.12.2019 godzina 15.00-20.00. Miejsce: Samodzielny Publiczny Szpital Chirurgii Urazowej im dr J.Daaba Piekary Śląskie, ul. Bytomska 62(sala wykładowa)

Tematy: Podstawowe pojęcia jakości. Normalizacja. Certyfikacja a akredytacja.Przegląd norm ISO mających zastosowanie w MLD(ISO 9001, 17025, 15189). Zarządzanie MLD w oparciu o SZJ. ISO 9001 a standardy akredytacyjne dla szpitali. Kliniczna użyteczność MLD. Współpraca MLD z klientem.

2. szkolenie uzupełniające (5 h)Tytuł: "Budowanie i wdrożenie SZJ w MLD w oparciu o normę PN-EN ISO 9001:2015"

Termin szkolenia: 11.12.2019 godzina 15.00-20.00. Miejsce: Samodzielny Publiczny Szpital Chirurgii Urazowej im dr J.Daaba Piekary Śląskie, ul. Bytomska 62(sala wykładowa)

Tematy szkolenia : Budowanie i wdrażanie SZJ w MLD. Dokumentacja SZJ w MLD zgodnie z normą ISO 9001 i wymaganiami prawnymi i merytorycznymi dla MLD. Projektowanie, budowanie i wdrożenie dokumentacji stanowiskowej i technicznej w MLD na przykładach własnych.

Informacja i zapisy na szkolenia 10 i 11.12.2019 :

Dorota Skubała 605-611-175 lub mail: mikrobiologia@urazowka.piekary.pl

Planowana ilość uczestników – 25 osób.

 

Planowane szkolenia na styczeń/luty 2020:

1. Szkolenie zamykające cykl teoretyczny(5h) Tytuł: "Utrzymanie SZJ w MLD, metody oceny funkcjonowania SZJ, doskonalenie SZJ w oparciu o normę PN-EN ISO 9001:2015 " - termin do uzgodnienia

Tematy: Audit (teoria auditu, rodzaje auditu, auditorzy). Przegląd zarządzania. Postępowanie z niezgodnościami. Postępowanie z reklamacjami. Metody badania satysfakcji klientów. Współpraca ze stronami zainteresowanymi. Szacowanie ryzyka, postępowanie z ryzykiem. Zadania Naczelnego Kierownictwa, zadania liderów procesów, zadania personelu. Doskonalenie.

2. Warsztaty zakresu tworzenia dokumentacji stanowiskowej i technicznej w MLD na przykładach dokumentacji powierzonej do przeglądu przez uczestników szkolenia – termin do uzgodnienia.

 

W związku z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku o pokrycie kosztów szkolenia z zakresu SZJ  w dniach 10 - 11.12.2019 ze środków regionalnych,   złożonym przez przedstawicieli KRDL województwa śląskiego i wyrażenie zgody na współorganizacje szkolenia przez KIDL informujemy, że szkolenie jest BEZPŁATNE dla diagnostów laboratoryjnych.

Logo Krajowej Izby Diagnostów Lab.

Informacja dla uczestników szkolenia o przetwarzaniu danych osobowych i prawach z tym związanych: klauzula informacyjna.

Kurs "Techniki artroskopowe w leczeniu i rekonstrukcji uszkodzeń stawu kolanowego"

Głosuj na budowę bezpłatnego parkingu dla pacjentów w ramach budżetu obywatelskiego

głosowanie z BO na parking

Szybka i wiarygodna genetyczna diagnostyka mikrobiologiczna - inwestycja w zdrowie. Właściwe wydatkowanie publicznych pieniędzy

W dniu 19.11.2019 Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr Janusza Daaba w Piekarach Śląskich organizuje konferencję której tematem przewodnim jest szybka wiarygodna genetyczna diagnostyka mikrobiologiczna i jej aspekty epidemiologiczne i ekonomiczne.

Konferencja dedykowana jest Kadrze Zarządzającej podmiotami leczniczymi oraz kierownikom Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych.

Tematyką konferencji będzie również aspekt epidemiologiczny i ekonomiczny stosowania szybkiej diagnostyki mikrobiologicznej.

Konferencja objęta jest patronatem Ministra Zdrowia, patronatem Marszałka Województwa Śląskiegopatronatem Śląskiej Izby Lekarskiej oraz patronatem Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

 

 Agenda Konferencji (PDF)

 

Informacja dla uczestników konferencji o przetwarzaniu danych osobowych i prawach z tym związanych: klauzula informacyjna.

Zakup sprzętu medycznego wsparty środkami Fundacji Ochrony Zdrowia z Dąbrowy Górniczej

Na podstawie umowy darowizny z dnia 24.04.2019r. podpisanej przez Zarząd Fundacji Ochrony Zdrowia z Dąbrowy Górniczej oraz Dyrektora Szpitala działalność Szpitala została wsparta kwotą 15.000,00 zł, która zostanie przeznaczona na sfinansowanie zakupu narzędzi chirurgicznych do zabiegów artroskopowych.

Za otrzymane wsparcie składamy podziękowanie Zarządowi oraz członkom Fundacji Ochrony Zdrowia.

Dział Żywienia pomyślnie przeszedł audit nadzoru ISO

Dział Żywienia i Kuchnia Centralna posiada certyfikat Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności ISO 22000:2005 w zakresie wytwarzania i serwowania gotowych posiłków i dań od 2011 r. Wprowadzenie procedur systemowych ISO 22000:2005 pozwoliło usprawnić pracę działu i zwiększyć kontrolę nad bezpieczeństwem żywności na każdym etapie: dostawy, magazynowania, produkcji, ekspedycji żywności i serwowania posiłków.

W 2017r. został przyznany certyfikat ważny 3 lata, potwierdzający zgodność systemu zarządzania jakością w Dziale Żywienia i Kuchni z wymaganiami normy ISO 22000:2005.

28.02.2019r. odbył się drugi audit nadzoru z wynikiem pozytywnym. Auditor wyróżnił jako pozytywne aspekty brak reklamacji, kompetencje i zaangażowanie kadry kierowniczej Szpitala oraz Pełnomocnika.

17 listopada 2018r – możliwość wykonania bezpłatnych badań przesiewowych

Biała Sobota 2018

Zakup sprzętu medycznego wsparty środkami Fundacji Ochrony Zdrowia z Dąbrowy Górniczej

Na podstawie umowy darowizny z dnia 2.07.2018r. podpisanej przez Zarząd Fundacji Ochrony Zdrowia z Dąbrowy Górniczej oraz Dyrektora Szpitala działalność Szpitala została wsparta kwotą 15.000,00 zł, która zostanie przeznaczona na częściowe sfinansowanie zakupu niezbędnego sprzętu medycznego.

Relacja z Wojewódzkiej Konferencji z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki

W dniu 6 czerwca w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej odbyła się Konferencja "Budowanie autorytetu zawodowego w miejscu pracy, w zespole interdyscyplinarnym". Konferencja została zorganizowana przez Koło Terenowe Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego działającego na terenie Szpitala Chirurgii Urazowej oraz Zarządu Śląskiego Oddziału.

Czytaj więcej o: Relacja z Wojewódzkiej Konferencji z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki

Bezpłatne konsultacje doradców podatkowych dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin

Plakat z akcji

Informacja dla pacjentów ze schorzeniami septycznymi tj. pierwotnymi i wtórnymi zakażeniami w obrębie narządu ruchu

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich informuje, że w związku z reorganizacją Oddziału Urazowo-Ortopedycznego o profilu zakażeń kości, w wyniku czego otwarto nowy Oddział VIII Urazowo – Ortopedyczny, zakończono przyjmowanie do leczenia szpitalnego pacjentów ze schorzeniami septycznymi, tj. pierwotnymi i wtórnymi zakażeniami w obrębie narządu ruchu.

W związku z tym, że Szpital nie jest w stanie zapewnić udzielenia świadczenia pacjentom z ww. schorzeniami w ramach oddziału szpitalnego informuje się, że profil zajmujący się leczeniem schorzeń związanych z zakażeniami narządu ruchy posiada:

 1. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Prof. Adama Grucy CMKP, ul. Konarskiego 13, 50-400 Otwock.
 2. Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus - Klinika Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, ul. Lindleya 4, 02-005 Warszawa.
 3. WOJSKOWY INSTYTUT MEDYCZNY Centralny Szpital Kliniczny MON Klinika Traumatologii, Ortopedii Oddział Zakażeń Narządu Ruchu, ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa.

Śląskie Obchody Dnia Diagnosty Laboratoryjnego

Przejdź do - Śląskie Obchody Dnia Diagnosty Laboratoryjnego

Dnia 6 października 2017 roku w Teatrze Nowym w Zabrzu odbyły się Śląskie Obchody Dnia Diagnosty Laboratoryjnego. Wśród przybyłych gości, znalazło się wiele osób, które swoją działalnością przyczynili się do rozwoju i promocji diagnostyki laboratoryjnej. W tegorocznej edycji - tradycyjne - jednym z punktów obchodów było wręczenie nagród w kategorii: Zasłużony Diagnosta Laboratoryjny oraz Zasłużony dla Medycznej Diagnostyki Laboratoryjnej. Z wielką dumą pragniemy poinformować, iż decyzją Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, jednym z laureatów tegorocznej nagrody Zasłużony dla Medycznej Diagnostyki Laboratoryjnej został Dyrektor Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich - prof. nadzw. dr hab. n. med. Bogdan Koczy.

Czytaj więcej o: Śląskie Obchody Dnia Diagnosty Laboratoryjnego

Uchwała antysmogowa

01.09.2017r. uchwała antysmogowa wchodzi w życie

Zapisy uchwały, która ma obowiązywać na obszarze całego województwa przez cały rok dotyczą wszystkich użytkowników pieców, kotłów i kominków na paliwo stałe. Od chwili jej wejścia w życie nie będzie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 procent.

Głównym celem uchwały ma być poprawa jakości powietrza w regionie, która przekłada się na stan zdrowia i jakość życia mieszkańców. Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, tylko złych jakościowo paliw.

Czytaj więcej o: Uchwała antysmogowa

Otwarcie nowej delegatury NFZ w Piekarach Śląskich

1 sierpnia 2017 roku Śląski Oddział Wojewódzki NFZ uruchamia nową delegaturę w Piekarach Śląskich ul. Kościuszki 22

Delegatura będzie czynna w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00 a we wtorki od 8.00 do 18.00.

Czytaj więcej o: Otwarcie nowej delegatury NFZ w Piekarach Śląskich

Remont Oddziału VIII Septycznego

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich informuje, że w związku z remontem Oddziału Urazowo-Ortopedycznego o profilu zakażeń kości, który rozpoczął się 26.06.2017 r., ogranicza się przyjmowanie do leczenia szpitalnego pacjentów ze schorzeniami septycznymi, tj. pierwotnymi i wtórnymi zakażeniami w obrębie narządu ruchu, do odwołania.

W związku z tym, że Szpital nie jest w stanie zapewnić udzielenia niezwłocznie świadczenia pacjentom z ww. schorzeniami w ramach oddziału szpitalnego informuję, że profil zajmujący się leczeniem schorzeń związanych z zakażeniami narządu ruchy posiada:

 1. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Prof. Adama Grucy CMKP, ul. Konarskiego 13, 50-400 Otwock.
 2. Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus - Klinika Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, ul. Lindleya 4, 02-005 Warszawa.
 3. WOJSKOWY INSTYTUT MEDYCZNY Centralny Szpital Kliniczny MON Klinika Traumatologii, Ortopedii Oddział Zakażeń Narządu Ruchu, ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa.

Obchody Dnia Diagnosty Laboratoryjnego

Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej w SP Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich  za zgodą Dyrekcji - prof dr hab n. med. Bogdana Koczy w dniach 22.05 do 27.05.2017 przeprowadził akcje badań przesiewowych na terenie laboratorium  - oznaczenie parametru TSH Z okazji Dnia Diagnosty Laboratoryjnego.

Materiały promujace znaczenie czynności diagnostycznych, własiwego przygotowania pacjenta do badań tj. plakaty, ulotki, gażety uzyskano z Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

Znając rolę i znaczenie  badań przesiewowych w profilaktyce zdrowotnej w tym roku oznacznym parametrem laboratoryjnym bylo TSH. W czasie akcji z okazji Dnia Diagnosty 2017 przebadano populację 158 osób w różnym przedziale wiekowym.Na badania zglosiło się 137 kobiet oraz 21 mężczyźn. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono wśród 5% pacjentów odchylnia od normy u 4.4% stwierdzono niedoczynność tarczycy, a 0,6% nadczynność.

Obserwuje się, iż zaburzenia pracy tarczycy dotykają coraz większej liczby ludzi na całym świecie. Z danych statystycznych GUS wynika, iż problem ten dotyczy około 22% ludności Polski. Istniejąca w Polsce późna diagnostyka schorzeń tarczycy jest silnie związana z niskim poziomem świadomości społeczeństwa w zakresie znajomości i umiejętności identyfikacji objawów chorobowych, pomimo tego ,że parametr TSH widnieje w zakresie kompetencji lekarza POZ.

Dostrzegamy potrzebę organizacji badań przesiewowych w celu uzmysłowienia  pacjentom oraz lekarzom znaczenie i wagę wczesnego diagnozowania . Mamy głębokie przekonanie, że tego typu inicjatywy pozwalają zrozumieć każdemu pacjentowi i Zlceniodawcy, że diagnosta laboratoryjny czynnie uczestniczy w procesie diagnostyczno-leczniczym, stając się jego nieodzownym ogniwem w procesie terapeutyczno - leczniczym.

Dzień Diagnosty Laboratoryjnego - galeria zdjęć

Recertyfikacja systemu zarządzania jakością ISO 22000 w Dziale Żywienia

Priorytetem naszego Działu jest zapewnienie bezpieczeństwa żywienia pacjenta. Jednym z celów rozwoju Działu jest kompleksowe zarządzanie jakością.

W dniu 16.02.2017r. w Dziale Żywienia i Kuchni Centralnej odbył się audit recertyfikujący ISO 22000, z wynikiem pozytywnym otrzymaliśmy certyfikat na 3 lata, z auditami nadzoru za rok i dwa lata.

ISO 22000:2005 jest to system zarządzania bezpieczeństwem żywności . Łączy system HACCP (Analiza Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli) oraz system dobrych praktyk (zasady dobrych praktyk higienicznych i produkcyjnych).

Cały personel Działu Żywienia i Kuchni aktywnie uczestniczył w przygotowaniach do auditu oraz całorocznych pracach związanych z monitorowaniem, nadzorem i organizacją procesu produkcji.

Przed auditem zespół ds HACCP dokonał weryfikacji rocznej systemu oraz aktualizacji dokumentów systemu zarządzania jakością:

 • Księgi Procedur Systemowych
 • Zakładowego Kodeksu GHP&GMP
 • Księgi HACCP

Celem weryfikacji jest zapewnienie aktualności systemu i jego doskonalenie. Ogólne funkcjonowanie systemu jest zgodne z założeniami oraz wymaganiami dotyczącymi systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności ustanowionymi przez szpital.

Przez cały rok kontynuowano stosowanie procedur oraz prawidłowo prowadzono dokumentację związaną. Prawidłowo prowadzony jest nadzór nad krytycznymi punktami kontroli (CCP) zgodnie z opracowanym planem monitorowania.

W roku 2016r. odbyło się 10 auditów wewnętrznych oraz cykl szkoleń personelu.

Posiłki przygotowywane w Kuchni Centralnej uzyskały wysoką ocenę w badaniu oceny poziomu satysfakcji pacjenta.

Zakładamy doskonalenie systemu w sposób ciągły, dążenie do podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników i utrzymania dotychczasowych dobrych wyników globalnych oceny satysfakcji pacjenta w zakresie żywienia.

Naszą polityką bezpieczeństwa zdrowotnego żywności jest kontynuacja pracy zgodnie z procedurami systemowymi ISO 22000:2005. według której nasz dział pracuje już od 2010 roku.

Piekarska urazówka Szpitalem Akredytowanym - przedłużenie ważności certyfikatu

W sierpniu 2016r ponownie odbył się przegląd i ocena naszej placówki przez wizytatorów Ośrodka Akredytacji Centrum Monitorowania Jakości. Już po raz czwarty Szpital powtórzył sukces, uzyskując pozytywny wynik wizytacji. Dnia 16 grudnia 2016r Minister Zdrowia, na podstawie rekomendacji Rady Akredytacyjnej, przyznał Samodzielnemu Publicznemu Wojewódzkiemu Szpitalowi Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich Certyfikat Akredytacyjny .

Posiadanie certyfikatu akredytacyjnego już od ponad 9 lat jest ogromnym sukcesem całego personelu Szpitala i dowodem na to, że Szpital ciągle poszukuje rozwiązań, mających na celu przede wszystkim poprawę jakości udzielanych świadczeń a także bezpieczeństwa pacjenta i personelu.

 

19 Listopada 2016 - możliwość wykonania bezpłatnych badań przesiewowych

Plakat - badania przesiewowe

Informacja o planowanej zmianie numerów gabinetów oraz zmianie numerów telefonów do gabinetów lekarskich w Przyszpitalnej Przychodni Urazowo - Ortopedycznej:

"Outsourcing Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych w strukturach szpitala przyszłość a może dawno oczekiwana PRZESZŁOŚĆ"

SP Szpital Wojewódzki Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich organizuje w dniu 08.06.2016 konferencję "Outsourcing Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych w strukturach szpitala przyszłość a może dawno oczekiwana PRZESZŁOŚĆ" dotyczącą powierzania usług z zakresu diagnostyki laboratoryjnej przez podmioty lecznicze.

Outsourcing Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych powoduje brak bezpośredniego nadzoru Kadry Zarządzającej podmiotami leczniczymi nad czynnościami z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, wydłużeniem czasu trwania toku diagnostycznego co ma bezpośredni wpływ na szybkość rozpoznania , monitorowania leczenia i czasu hospitalizacji.

Mamy nadzieję, że konferencja zgromadzi liczne grono Kadry Zarządzającej podmiotami w Ochronie Zdrowia oraz przedstawicieli środowiska lekarskiego i diagnostów laboratoryjnych co pozwoli udzielić odpowiedzi na pytanie czy Outsourcing Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych w strukturach szpitala to przyszłość a może dawno oczekiwana PRZESZŁOŚĆ.

Więcej informacji można uzyskać tutaj

Program konferencji
 

Przegląd działalności dotyczącej systemu zarządzania jakością ISO 22000:2005 w Dziale Żywienia

Priorytetem naszego Działu jest zapewnienie bezpieczeństwa żywienia pacjenta.

Jako jeden z celów strategicznych rozwoju Działu Żywienia ustalono kompleksowe zarządzanie jakością. W ramach tej strategii, spójnej ze strategią całego szpitala wyznaczono cele operacyjne; między innymi:

 • utrzymanie i stałe doskonalenie systemu jakości zgodnie z wymogami standardów akredytacyjnych i utrzymanie certyfikatu nadanego przez Ministra Zdrowia;
 • udział w działalności interdyscyplinarnego Komitetu ds. Zapewnienia Jakości
 • utrzymanie i stałe doskonalenie Systemu Zarządzania Jakością wg norm: ISO 22000:2005, HACCP w zakresie wytwarzania i serwowanie gotowych posiłków i dań.


ISO 22000:2005 jest to system zarządzania bezpieczeństwem żywności . Łączy system HACCP (Analiza Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli) oraz system dobrych praktyk (zasady dobrych praktyk higienicznych i produkcyjnych).

Wprowadzenie procedur systemowych ISO 22000:2005 pozwoliło usprawnić pracę działu i zwiększyć kontrolę nad bezpieczeństwem żywności na każdym etapie: dostawy, magazynowania, produkcji, ekpedycji żywności i serwowania posiłków.

Dnia 22.02.2016r. odbył się audit nadzoru dot. normy ISO 22000:2005, według której nasz Dział pracuje już od 2010 roku. Wynik auditu był pozytywny, więc certyfikat został utrzymany.

Naszą polityką bezpieczeństwa zdrowotnego żywności jest kontynuacja pracy zgodnie z procedurami systemowymi ISO 22000:2005. W roku 2017 zaplanowany jest audit certyfikujący.

iSzpital - bezpłatny dostęp do internetu dla pacjenta

W kwietniu 2014r oddano do użytku system iSzpital - bezpłatny, szerokopasmowy i bezpieczny dostęp do sieci Internet na terenie Szpitala. System zapewnia każdemu użytkownikowi, posiadającemu własne urządzenie przenośne lub korzystającemu ze szpitalnych kiosków internetowych, dostęp do zasobów sieci Internet. Głównym celem projektu jest zapewnienie powszechnego dostępu do zasobów publikowanych przez Szpital. Uzyskujemy znaczące zmniejszenie wykluczenia informacyjnego na terenie Szpitala umożliwiając oraz wspierając wykorzystanie zasobów publikowanych przez Szpital (usługi realizowane przez system eSzpital, portale informacyjne) dla poprawy jakości wymiany i dystrybucji informacji.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.


Więcej informacji na temat systemu iSzpital znajdziesz tutaj.


 

Wspólna akcja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Samorządu Doradców Podatkowych "Doradcy Podatkowi Niepełnosprawnym"

Od wtorku 18 marca 2014r. do 29 kwietnia we wtorki i czwartki w godzinach od 9.00 do 15.00 Doradcy Podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych będą prowadzili bezpłatne konsultacje z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom.

Doradcy podatkowi będą dyżurować pod telefonem komórkowym 513 152 218, pod którym osoby niepełnosprawne mogą uzyskać informacje o przysługujących im ulgach i uprawnieniach podatkowych. Na życzenie osoby niepełnosprawnej doradca podatkowy będzie oddzwaniał na własny koszt.

Link do informacji prasowej.

 

Recertyfikacja Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności ISO 22000:2005

W dniach 20-21.02.2014r został przeprowadzony ponowny audit certyfikacji systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności PN-EN ISO 22000:2005. Pracami kierowały powołana Zarządzeniem Dyrektora Pełnomocnik d/s wprowadzania systemu PN-EN ISO 22000 - mgr Krystyna Zok oraz Kierownik Działu Żywienia Anna Giołbas.

Bezpieczeństwo żywności odnosi się do występowania zagrożeń związanych z żywnością w momencie jej konsumpcji (spożycia przez pacjenta, pracownika itd). Ponieważ wystąpienie zagrożeń bezpieczeństwa żywności może mieć miejsce w każdym etapie łańcucha żywnościowego, niezbędne jest nadzorowanie całego obszaru tego łańcucha .

W dalszym ciągu określono i utrzymuje się strategię, którą stosujemy w celu zapewnienia panowania nad wszystkimi zagrożeniami. W sposób ciągły organizacja doskonalić będzie skuteczność systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności poprzez stosowanie komunikacji, przeglądu zarządzania, auditów wewnętrznych, oceny wyników, analizy i weryfikacji oraz aktualizacji systemu

Audit przebiegł pomyślnie. Szpital otrzymał na wniosek auditora z niezależnej jednostki certyfikującej  Certyfikat dla Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności w/g EN ISO 22000:2005 w zakresie wytwarzania i serwowania gotowych posiłków i dań, wydanego przez TUV NORD CERT GmbH, który ważny jest do 14.03.2017 roku.

Pierwsze zabiegi z zastosowaniem nowoczesnej osteotomii HTO i-Balance.

W dniu 21.2.2014r. w ramach Oddziału II Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich wykonano pierwsze dwa zabiegi z zastosowaniem nowoczesnej osteotomii HTO i-Balance.

Zabiegi operacyjne przeprowadzili lekarze oddziału II, a towarzyszył im zaproszony gość Tim Egan /USA/, który opracował założenia i wdrożył system i-Balance. Celem metody jest korekcja osi mechanicznej kończyny dolnej, odciążenie stawu kolanowego, znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz odroczenie w czasie zabiegu endoprotezoplastyki kolana. Technika operacyjna umożliwia precyzyjny dobór implantu korygującego zgodny z wyliczoną wartością kątową. Metoda ta nie wymaga stosowania unieruchomienia gipsowego, pozwała na szybką rehabilitację oraz minimalizuje ryzyko powikłań związanych z destabilizacją i brakiem zrostu.

Uroczystość wręczenia Certyfikatu Akredytacyjnego.

Przejdź do - Uroczystość wręczenia Certyfikatu Akredytacyjnego.

05 grudnia 2013 roku odbyło się uroczyste wręczenie Certyfikatu Akredytacyjnego, nadanego przez Ministra Zdrowia, na podstawie rekomendacji Rady Akredytacyjnej. W uroczystości wzięło udział wielu znakomitych gości, m.in. Jerzy Hennig - Dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie, Mirosław Piotrowski - Kierownik Działu Akredytacji w CMJ, Barbara Daniel - Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Ireneusz Ryszkiel - Dyrektor Wydziału Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Zenon Przywara - Z-ca Prezydenta Miasta Piekary Śląskie, Bartosz Szczudłowski - sekretarz Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz członkowie Rady Społecznej Szpitala.

Na początku konferencji Dyrektor Szpitala - dr n.med Bogdan Koczy oraz Pielęgniarka Naczelna Szpitala - dr n.biol Grażyna Kruk - Kupiec, pełniąca jednocześnie funkcję Koordynatora ds. Jakości, zaprezentowali podstawowe informacje o Szpitalu, jego osiągnięciach a także "drogę poprawiania jakości" jaką przebył Szpital od 2006r, kiedy to po raz pierwszy przyznano Szpitalowi Certyfikat Akredytacyjny.

Następnie Dyrektor Szpitala wręczył dyplomy uznania dla osób, którzy w znaczący sposób przyczynili się do uzyskania Certyfikatu Akredytacyjnego - wyróżniono lek. med. Andrzeja Szymańskiego, mgr Krystynę Zok, mgr Andrzeja Ignacy.

Po tej części konferencji nadeszła wreszcie chwila wręczenia Certyfikatu, który na ręce Dyrektora Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im. Dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich - dr n.med Bogdana Koczego - złożył Pan Jerzy Hennig.

Po krótkich wystąpieniach wyświetlony został krótki film o "piekarskiej urazówce" w nawiązaniu do standardów akredytacyjnych oraz projektów jakości, wdrożonych w Szpitalu.

System eSzpital - nowe możliwości dostępu do swoich danych przez pacjenta.

W listopadzie 2013r. uruchomiono system eSzpital, który, umożliwia bezpieczny wgląd do własnych danych przez pacjenta w zakresie historii choroby, karty informacyjnej, wyników badań, miejsca na liście oraz rejestracji. Jednocześnie system umożliwia dostęp do w/w danych dla zewnętrznych kontrahentów.

Komputerowy system obsługi szpitala gromadzi dane od 1999 roku w poradni oraz od 2002 roku w szpitalu. System obsługuje ponad 250 000 pacjentów z kompletną informacją o przebiegu ich choroby, badaniach itp. Jesteśmy jedną z nielicznych jednostek służby zdrowia w Polsce, wyposażonych od prawie 10 lat w system informatyczny, pozwalający na pełny dostęp do danych od poradni przez izbę przyjęć, pobyt na oddziale, po badania. Dzięki budowie Internetowej Platformy usług publicznych eSzpital, S.P. Woj. Szpital Chirurgii Urazowej im. Dr. Janusza Daaba osiągnął niespotykany w Polsce poziom dostępu Pacjenta do swoich danych. Z systemu można korzystać z komputera podłączonego do sieci internet niezależnie od miejsca podłączenia. Możemy zatem sprawdzić np. swoje wyniki badań będąc na urlopie w Grecji. Na dostęp do systemu pozwala korzystanie z:

 • komputera (Windows - wersja XP lub nowszy, Linuks, Mac OS),
 • kiosku internetowego (publicznego lub dedykowanego do systemu eSzpital z wbudowanym czytnikiem kodu kreskowego, co upraszcza logowanie pacjenta korzystającego ze szpitalnej opaski identyfikacyjnej,
 • tabletu (system android lub system IOS (iPad)),
 • telefonu (system android, system IOS (iPhone))

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Więcej informacji na temat systemu eSzpital znajdziesz tutaj.

Strona startowa  eszpital

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

RANKING SZPITALI 2013 - Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej najlepszym monospecjalistycznym szpitalem zabiegowym (bez onkologii)

W "Rankingu Szpitalu" organizowanym przez "Rzeczpospolitą" i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia piekarska "urazówka" zajęła pierwsze miejsce w kategorii "najlepsze zabiegowe szpitale publiczne: monospecjalistyczne (bez onkologicznych)" jednocześnie zostając uznanym za  najlepszy szpital w województwie śląskim .

Wpływ na ciągłą obecność naszego Szpitala na czołowych miejscach w rankingu ma ciągły jego rozwój. Obecnie wdrażany jest system eSzpital, który umożliwia, za pośrednictwem internetu, bezpieczny wgląd do własnych danych przez pacjenta w zakresie historii choroby, karty informacyjnej, wyników badań, miejsca na liście oraz rejestracji. W przyszłym roku planowane jest uruchomienie systemu iSzpital - bezpłatnego, szerokopasmowego i bezpiecznego dostępu do sieci Internet na terenie Szpitala.

W połowie 2014r roku otwarty zostanie nowy Zakład Diagnostyki Obrazowej, co zakończy kolejny etap modernizacji i rozbudowy Pawilonu Diagnostyczno - Zabiegowego współfinansowanego ze środków unijnych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu województwa śląskiego.

Piekarska urazówka Szpitalem Akredytowanym - przedłużenie ważności certyfikatu

W czerwcu 2013r odbył się przegląd i ocena naszej placówki przez wizytatorów Ośrodka Akredytacji Centrum Monitorowania Jakości. Nasz ośrodek ponownie powtórzył sukces z 2010r oraz 2007r. Dnia 25 września 2013r Minister Zdrowia, na podstawie rekomendacji Rady Akredytacyjnej, przyznał Samodzielnemu Publicznemu Wojewódzkiemu Szpitalowi Chirurgii Urazowej im Dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich Certyfikat Akredytacyjny .

Posiadanie certyfikatu akredytacyjnego już od ponad 6 lat jest ogromnym sukcesem całego personelu Szpitala i dowodem na to, że Szpital ciągle poszukuje rozwiązań, mających na celu przede wszystkim poprawę jakości udzielanych świadczeń a także bezpieczeństwa pacjenta i personelu.

Oddano do użytku nowy blok operacyjny

Przejdź do - Oddano do użytku nowy blok operacyjny

Pod koniec 2012r. został oddany do użytku nowy blok operacyjny z 8 ultranowoczesnymi salami operacyjnymi, zapleczem sanitarnym, salami anestezjologicznymi przygotowującymi pacjenta do zabiegu oraz z salą wybudzeń. Otwarcie bloku operacyjnego zakończyło kolejny etap modernizacji i rozbudowy Pawilonu Diagnostyczno - Zabiegowego współfinansowanego ze środków unijnych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu województwa śląskiego. Całkowity koszt tego projektu, uwzględniający również modernizację centralnej sterylizacji, otwartej w sierpniu 2012r., wyniósł blisko 23,5 mln złotych.Dlaczego nasze sale uważane są za ultranowoczesne? "Mamy sprzęt sprowadzany ze Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich. Wiele sprzętów jest robionych na nasze specjalne zamówienie. Mam tutaj na myśli domofony ułatwiające kontakt między pomieszczeniami, drzwi z czujnikami i nowoczesną wentylację. W każdej sali operacyjnej są szklane ściany, co ułatwia utrzymanie sterylności. Nad stołem operacyjnym są stropy laminarne, dzięki którym utrzymywane jest czyste powietrze. Można także regulować temperaturę i wilgotność pomieszczenia. Nowoczesnymi elementami sali są także lampy bezcieniowe i szafy przelotowe, dzięki którym pielęgniarki nie wchodzą na salę operacyjną z materiałem. Mamy podwójny system zasilania w gazy medyczne." - dr med. Bogdan Koczy, Dyrektor naszego Szpitala.

Na początku 2013r planuje się otwarcie nowego obszaru Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii - obszaru intensywnej terapii pooperacyjnej, przeznaczonego dla pacjentów w stanie zagrożenia życia, wymagających intensywnej terapii i nadzoru bezpośrednio po zabiegach operacyjnych.

RANKING SZPITALI 2012 - "urazówka" po raz kolejny w czołówce szpitali

Piekarska "urazówka" ponownie powtórzyła swój sukces, znajdując się w czołówce szpitali w "Rankingu Szpitali" organizowanym przez "Rzeczpospolitą" i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. W kategorii "najlepsze zabiegowe szpitale publiczne: monospecjalistyczne (bez onkologicznych)" zdobyliśmy drugie miejsce oraz zostaliśmy uznani za  najlepszy szpital w województwie śląskim .

Sukcesy naszego Szpitala w kolejnych, corocznie organizowanych rankingach, wynikają z ciągłego rozwoju szpitala w głównych obszarach jego funkcjonowania. W listopadzie został oddany do użytku nowy blok operacyjny z 8 ultranowoczesnymi salami operacyjnymi, zapleczem sanitarnym, salami anestezjologicznymi, przygotowującymi pacjenta do zabiegu oraz salą wybudzeń, natomiast na grudzień przewidziane jest otwarcie nowego obszaru Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii - intensywnej opieki pooperacyjnej, przeznaczonego dla pacjentów w stanie zagrożenia życia, wymagających intensywnej terapii i nadzoru bezpośrednio po zabiegach operacyjnych.

Zakład Diagnostyki Obrazowej pomyślnie przeszedł audit recertyfikacyjny ISO

Zakład Diagnostyki Obrazowej posiada od 4 lat certyfikat ISO 9001:2008. Jednostka certyfikująca to niemiecka firma TUV SUD. Pierwszy certyfikat Zakład uzyskał w roku 2009. Obecnie Zakład jest po drugiej certyfikacji a uzyskany certyfikat obowiązuje do 28.06.2015r. Jednak celem kontroli czy Zakład utrzymuje stale jednakowo wysoki poziom świadczonych usług firma certyfikująca przez cały okres posiadania przez Zakład ISO prowadzi coroczne kontrole w postaci auditów.

Uroczyste wręczenie certyfikatu ISO dla Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej

Przejdź do - Uroczyste wręczenie certyfikatu ISO dla Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej

W dniu 15.05.2012 odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatu Kierownikowi ZDL przez przedstawiciela TUV NORD panią Elżbietę Pośpiech w obecności Dyrektora Naczelnego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im. Dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich dr n.med. Bogdana Koczego.

Na spotkaniu byli obecni również pracownicy ZDL i przedstawiciele innych komórek organizacyjnych szpitala.

Pani Elżbieta Pośpiech w imieniu auditorów TUV NORD przeprowadzających audit w ZDL podkreśliła wysoką merytoryczność pracowników ZDL, dobre przygotowanie jednostki do auditu oraz umiejętność efektywnej pracy zespołowej. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt,że w ciągu ostatniego roku ZDL przeszło ogromne zmiany, zarówno organizacyjne, jak i personalne. Wysiłkiem całego zespołu zreorganizowano pracę ZDL, dostosowano funkcjonowanie i panel badań do potrzeb klienta, wymieniono aparaturę na nowocześniejszą, zwiększono nadzór nad procesem kontroli wewnątrzlaboratoryjnej, otwarto laboratorium dla szerokiej rzeszy klientów indywidualnych. Od października 2011 roku uruchomiono w strukturach ZDL nowoczesną i zgodną z obowiązującymi standardami Pracownię Mikrobiologii , poszerzając tym samym ofertę ZDL i otwierając możliwość swobodnego dostępu do diagnostyki mikrobiologicznej. Za tak szeroko zakrojonymi zmianami organizacyjnymi podążały poważne zmiany w dokumentacji systemu zarządzania jakością, która to ostatecznie została stworzona de novo na potrzeby nowych założeń, organizacji i wytyczonych celów. Pan Dyrektor Bogdan Koczy podziękował całemu zespołowi Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej za wytężoną pracę i złożył gratulacje na ręce Kierownika ZDL dr n.med. Elżbiety Rabsztyn.

Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej pomyślnie przeszedł audit recertyfikacyjny ISO

Dnia 6.03.2012 roku Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im. dr Janusza Daaba w Piekarach Śląskich pod kierownictwem dr n.med. Elżbiety Rabsztyn przeszedł pomyślnie audit recertyfikacyjny, potwierdzając zgodność systemu zarządzania jakością funkcjonującego w ZDL z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001:2009. Zakres certyfikacji: medyczna diagnostyka laboratoryjna obejmująca badania z zakresu analityki ogólnej, hematologii i hemostazy, serologii grup krwi, biochemii, immunologii, badania z zakresu bakteriologii i mykologii. Nr certyfikatu 1210027878TMS.
 

05.11.2011r - "Biała Sobota" w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej naszego Szpitala

W dniu 05.11.2011 pod patronatem Prezydenta Miasta Piekary Śląskie odbyła się Biała Sobota, podczas której zostało przebadanych bezpłatnie 200 pacjentów.

 Dziękujemy za zainteresowanie naszą akcją promującą dbałość o zdrowie pod hasłem: "Wczesne rozpoznanie - lepsze rokowanie". Prosimy, aby Pacjenci z wynikami z akcji zgłosili się do swoich lekarzy POZ.
 Mamy nadzieję że dzięki naszym Wspólnym działaniom, będzie możliwe monitorowanie Państwa stanu zdrowia oraz umożliwi to wdrożenie przez lekarza prowadzącego odpowiedniego postępowania klinicznego podczas wykrycia ewentualnych patologii.Zapraszamy do Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej który jest czynny każdego dnia w trybie 24 godzinnej gotowości - zawsze świadcząc usługi dla pacjenta.
 

 

"Portret Polskiej Medycyny" dr. n. med. Bogdana Koczego - Dyrektor naszego Szpitala z tytułem Menedżer Rynku Zdrowia w kategorii placówek publicznych

Przejdź do - "Portret Polskiej Medycyny" dr. n. med. Bogdana Koczego - Dyrektor naszego Szpitala z tytułem Menedżer Rynku Zdrowia w kategorii placówek publicznych

24 października 2011r Dr n. med. Bogdan Koczy, Dyrektor naszej placówki został laureatem "Portretów Polskiej Medycyny" w kategorii Menedżer Rynku Zdrowia (placówki publiczne). Już po raz szósty Grupa PTWP SA, organizator VII Forum Rynku Zdrowia, wydawca m.in. magazynu Rynek Zdrowia oraz portali rynekzdrowia.pl i rynekaptek.pl, honoruje osoby i instytucje, które w mijającym roku odniosły znaczące sukcesy w sferach: zarządzania placówkami medycznymi, terapii oraz kreowania polityki zdrowotnej państwa.

 

Nagrody "Portrety Polskiej Medycyny" od sześciu lat przyznawane są w pięciu kategoriach:

 • Menedżer Rynku Zdrowia (placówki publiczne)
 • Menedżer Rynku Zdrowia (placówki niepubliczne)
 • Lekarz Rynku Zdrowia
 • Wydarzenie Rynku Zdrowia
 • Lider Rynku Zdrowia (laur główny)

Uzasadnienie:
"Doktor Bogdan Koczy - znakomity chirurg, traumatolog i ortopeda, od 36 lat związany zawodowo z popularną piekarską "urazówką". Jego zdolności menedżerskie i organizacyjne przyczyniły się do tego, że od 2003 roku Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich praktycznie nie schodzi z podium prestiżowych rankingów szpitali w Polsce, aż 8-krotnie zwyciężając - między innymi w kategorii szpitali monospecjalistycznych. Tę bardzo wysoką pozycję placówki na rynku medycznym potwierdzają liczne certyfikaty, w tym Certyfikat Akredytacyjny nadany przez Ministra Zdrowia. Szpital kierowany przez Doktora Bogdana Koczego inwestuje w rozwój, unowocześnienie i modernizację posiadanej infrastruktury".
 
Wyróżnienia "Portrety Polskiej Medycyny" zostały wręczone podczas VII Forum Rynku Zdrowia, dwudniowej konferencji poświęconej systemowi opieki zdrowotnej w Polsce.
Organizatorem Forum Rynku Zdrowia jest Grupa PTWP SA, wydawca m.in. magazynu Rynek Zdrowia oraz portali rynekzdrowia.pl i rynekaptek.pl.

Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się pod adresem: http://www.rynekzdrowia.pl/Konferencje/VII-Forum-Rynku-Zdrowia,110235.html

"Biała Sobota" w piekarskiej "urazówce"

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr Janusza Daaba w Piekarach Śląskich zaprasza mieszkańców miasta Piekary Śląskie na organizowaną na terenie naszego Szpitala "Białą Sobotę" w dniu 05.11.2011r. Badania będą wykonane przez Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej Szpitala. Akcja będzie miała na celu propagowanie wykonywania przesiewowych badań laboratoryjnych pod hasłem: "Wczesne rozpoznanie - lepsze rokowanie".

Mamy nadzieję, że ta akcja rozpocznie nasze działania na rzecz zdrowia publicznego mieszkańców miasta Piekary Śląskie.

Prezydent wręczył nominację prof.dr hab.n.med Jerzemu Widuchowskiemu

Przejdź do - Prezydent wręczył nominację prof.dr hab.n.med Jerzemu Widuchowskiemu

Dnia 29 czerwca 2011r Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Jedną z 46 osób, które odebrały nominacje był ordynator Oddziału II Urazowo - Ortopedycznego z Pododdziałem Artroskopii i Chirurgii Kolana - prof. dr hab. n.med Jerzy Widuchowski.

Uroczyste odsłonięcie popiersia dra n. med Janusza Daaba - patrona naszego Szpitala

Dnia 17.06.2011r. odbyło się uroczyste odsłonięcie popiersia dra n. med. Janusza Daaba - wieloletniego dyrektora i patrona naszej piekarskiej "Urazówki" oraz działającej przy niej Fundacji Paraplegii jego imienia. Popiersie, będące dziełem krakowskiego artysty rzeźbiarza - Jerzego Dobrzańskiego, stanęło na dziedzińcu szpitala.

Poza licznie zgromadzonym personelem szpitala, w uroczystości wzięli udział wieloletni byli pracownicy naszej placówki, a także Prezydent Miasta Piekary Śląskie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piekarach Śląskich, Poseł na Sejm RP Jan Rzymełka, Z-ca Dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz przedstawiciele Zakładu Górniczego "Piekary"

Dyrektor Szpitala - dr n. med Bogdan Koczy, po przywitaniu wszystkich zebranych gości, w swoim przemówieniu przypomniał sylwetkę dra n.med Janusza Daaba - współtwórcy nowoczesnej ortopedii i traumatologii, prekursora nowatorskich metod leczenia, szlachetnego człowieka, a od 1996r. patrona naszego Szpitala.

Po przemówieniu Dyrektora, głos zabrał Pan Prezydent Stanisław Korfanty, a następnie dr n.med Andrzej Jasiński wraz z inż. Włodzimierzem Opalskim dokonali uroczystego odsłonięcia popiersia, które zostało poświęcone przez księdza Eugeniusza Witaka - proboszcza Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Szarleju.

Przez cały czas trwania uroczystości wszystkim zebranym towarzyszyła Górnicza Orkiestra Dęta "Piekary - Julian".
 

Uroczystość zwieńczona została pamiątkowym zdjęciem personelu i zaproszonych gości

Nowy plac zabaw dla Piekar Śląskich

W czerwcu 2011r. z okazji 100 jubileuszu marki NIVEA, firma NIVEA Polska postanowiła wybudować 100 placów zabaw w 100 polskich miastach. Warunkiem tego aby jednym z tych miast były Piekary Śląskie jest głosowanie mieszkańców w konkursie "100 placów zabaw na 100 lat Nivea".